40'LAR KADININI FARKLI KILAN STİL TÜYOLARI NELER?

Savaşa Rağmen Direnen 40'lar Modası

1940’ların modasını incelediğimizde, ikinci dünya savaşının olumsuz etkisine rağmen göz kamaştırıcı ve zengin olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Dönemin altın yıldızlarının da tabi ki bunda payı büyük. Rita Hayworth, Grace Kelly, Audrey Hepburn gibi isimlerin o dönem modanın öncüleri olması, moda sektörünün savaşa rağmen canlı kalmasına yardımcı olmuş olabilir.

Sadelik, Şıklık ve Zarafet Bir Arada

40'lar modası kimi zaman hem sade, hem de şıktır. 40'lar kadınının gündelik kıyafetlerinden bile adeta zarafet fışkırır. Hem gelenekselliği, hem de modernliği yansıtan 40'ların kadını tüm günü evde geçirecek bile olsa iş modaya geldi mi asla taviz vermez. Kendisine özen göstermeyi, bakmayı en iyi bilendir....

Günümüz Modasına Taşınan Görünümler

Kabarık etekler ve dar, bele oturan ceketlerin temelleri 1940’larda atılmıştır. Döneme damgasını vuran bu görünümü, hala Dior defilelerinde görebilmek mümkün. Vatkalar, 1980’ler modasının habercisidir adeta. Peplum detaylı takımlar, oldukça güçlü bir görünüm yaratır.

Bol Paça, Puantiye, Yüksek Bel

Bol paça kumaş pantolon makosen ayakkabılarla tamamlanarak uniseks giyimin en dişil örneklerinden biri olarak karşımıza çıkar. Puantiye de, hala dünyadaki en güzel desen olarak zirveyi korur. İş elbette gündelik kıyafetlerle bitmez; 40'ların plaj modası apayrı bir konudur. Dönemin imzası haline gelen yüksek bel bikiniler günümüz modasında da oldukça trend.